Stronniczość ukraińskiej prasy podczas kampanii wyborczej w 2019 r. – weryfikacja źródła


Wybory prezydenckie na Ukrainie w roku 2019 poprzedzała głośna kampania informacyjna, wymierzona przeciwko kandydatowi Wołodymyrowi Zełeńskiemu. Niektóre media bezpodstawnie oskarżały go o zażywanie narkotyków I wzywali go do przeprowadzenia testu w laboratorium. Co ciekawe, podobnych pretensji do innych kandydatów nie było.​

Spekulacje bazowały się na wideo, gdzie kandydat mówił „wolniej niż zwykle”. Temu filmikowi poprzedzał inny, gdzie weterani Operacji Antyterorystycznej przyszli na koncert Zełeńskiego we Lwowie, prowokując kłótnię z kandydatem na prezydenta. Podczas kłótni brzmiały wykrzyki „pajac” i „narkoman”.​

Trzeba zaznaczyć, iż w rywalizacji o krzesło prezydenta Ukrainy w 2019 r. realne szanse na wygranie miało dwóch kandydatów – Wołodymyr Zelenski oraz eksprezydent Petro Poroszenko. Część środków informacji masowej wykazały się swoją stronniczością, głównie piętnując reputację Zełeńskiego poprzez opublikowanie nieprawdziwych informacji nie mających nic wspólnego z rzetelnością dziennikarską. Co szkodzi jednemu kandydatowi, w teorii pomaga drugiemu, na tym polega ta stronniczość.

Informacje, które miały na celu dyskredytację kandydatów na prezydenta Ukrainy, były rozpowszechniane w formie drukowanej. Oto jeden z egzemplarzy gazety, którego cały numer poświęcony był wyłącznie czarnemu PR przeciwko Wołodymirowi Zelenskiemu i jego rzekomemu uzależnieniu od narkotyków. Taka gazeta została rozdana z rąk w centrum Kijowa w okresie przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Na okładce gazety znajduje się jej tytuł — „Biuletyn Stowarzyszenia Narkologów Ukrainy”, kwiecień-2019. Według systemu analitycznego YouControl nie ma informacji o takim skojarzeniu w bazie danych systemu. Daje to podstawy do przypuszczenia, że nazwa stowarzyszenia podana w gazecie jest fikcyjna.

Na okładce gazety agitacyjnej wydrukowany jest nagłówek chwytliwą dużą czcionką: „Czy na Ukrainie będzie uzależniony prezydent?”. Wymienione są prawdopodobne oznaki, że dana osoba może używać narkotyków: blada skóra, opóźniona mowa i tym podobne.
W gazecie znajdują się głównie informacje o tym, jak kandydat przeprowadzał analizy. Dane są podawane tak, jakby robił wszystko w taki sposób, aby uniknąć wykrycia jego „uzależnienia od narkotyków” — odmówił analizy wraz z Poroszenką, a następnie rzekomo ukrył wyniki.

Cytowane w gazecie są słowa z publikacji na oficjalnej stronie wykonującej obowiązki ministra zdrowia Ulyany Suprun z 4 kwietnia 2019 r., gdzie napisała, które ukraińskie laboratoria wykonują badania uzależnień. Brak linków do oryginalnego źródła cytatu Ulyany Suprun w gazecie agitacyjnej. Dlatego czytelnicy agitki wcale nie są pewni, gdzie i w jakich warunkach Suprun to stwierdziła. Nawiasem mówiąc, w oryginalnym poście Ulyana Suprun nie wymieniła żadnego nazwiska kandydatów na prezydenta.

Ta gazeta wymienia także światowych polityków, którzy używali narkotyków lub alkoholu. Na listę wybrano nie tylko polityków, ale okrutnych tyranów i dyktatorów: Benito Mussoliniego, Adolfa Hitlera, Nicolasa Maduro i innych.

W gazecie nie ma żadnych danych źródłowych, co oznacza, że nie wiadomo, kto zlecił jej wydanie i kto ją dystrybuuje. Gdyby ten produkt informacyjny został uznany za gazetę, zostałby wydany z naruszeniem artykułu 32 ustawy „o mediach drukowanych na Ukrainie”, która wymaga obowiązkowego wskazania oryginalnych danych w mediach drukowanych. Gdyby był uważany za materiał kampanii, to byłby wydany z naruszeniem artykułu 59 „o wyborach prezydenta Ukrainy” na materiały kampanii wyborczej, które powinny wskazywać klienta odpowiedzialnego za wydanie i druk, wielkość nakładu.

Podsumowując ten przypadek, można stwierdzić, iż informacja w prasie często jest nieprawdziwa, napisana z naruszeniami etyki dziennikarskiej. Trzeba zawsze pamiętać o weryfikacji informacji w źródle oraz weryfikacji samego źródła.

 Stronniczość ukraińskiej prasy podczas kampanii wyborczej w 2019 r. – weryfikacja źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *